Au dat o mana de ajutor in Gradistea si Habitat for Humanity si Serviciul de Ajutor Maltez in Romania

Iarna grea a dat batai de cap autoritatilor din toata tara.Nici comuna Gradistea nu a scapat de ninsorile abundente si de zapada depusa intr-un strat impreionant insa locuitorii de aici au beneficiat de ajutor din partea autoritatilor locale care au avut grija ca toata lumea sa aiba acces la cele necesare cat si din partea organizatiilor Habitat for Humanity si Serviciul de Ajutor Maltez in Romania. O echipa formata din 40 de voluntari ai celor doua organizatii au dat o mana de ajutor la deszapezirea caselor locuite de oameni batrani care nu au putut scapa de zapada mare.S-a incercat deszapezirea caselor pentru a prevenii probleme care pot aparea in urma topirii zapezii .Voluntarii au impartit unelte care ajuta la deszapezire si au dat sfaturi utile despre cum se pot proteja locuintele de inundatiile care pot aparea in urma unei incalziri bruste care duce la topirea zapezii.

Campania “Speranta pentru maine” , de sprijinire  a celor afectati de condiitile de iarna extreme a inceput in comuna Vintileasca din judetul Vrancea si va continua cu interventii pe termen mediu, de evaluare detaliata si asistenta tehnica, cu accent pe prevenirea efectelor inundatiilor si recladirea vietilor lovite de dezastru – au anuntat reprezentatii celor două organizatii.Prin aceste doua proiecte s-a ajutat un numar mare de persoane, valoarea proiectului fiind de aproximativ 25.000 euro.

Galerie foto : Campanie de sprijin Habitat for Humanity si Serviciul de Ajutor Maltez in Romania