Hram Sf.M.Mc Gheorghe

Ziua de 23 aprilie este o zi importanta pentru locuitorii din comuna Gradistea, este ziua in care se serbeaza hramul bisericii. Dupa traditia Bisericii Ortodoxe, fiecare biserica in momentul in care se care se tarnoseste de catre episcop primeste un nume care devine hramul sau.Biserica din satul Gradistea poarta hramul Sf Gheorghe.
In organizarea acestei sarbatori s-a implicat intreaga comunitate, fiecare etapa desfasurandu-se sub supravegherea preotului Nicolae Baragan.Consiliul local s-a implicat si in acest an in organizare, reusind sa ajute pe partea financiara a acestui eveniment.Dupa terminarea slujbei toata lumea a fost invitata la caminul cultural unde au putut gusta din mancarurile pregatite iar pentru ca atmosfera sa fie completa pe scena au putut urmarii un spectacol organizat de copii de la scoala ” Emil Dragan” .

Galerie Foto: Hramul Sf. Gheorghe 2013