Interventia autoritatilor locale in lupta cu zapada

Comuna Gradistea se confrunta ca si multe alte localitati din Romania cu aceeasi problema: imbatranirea populatiei, fapt care aduce cu sine noi probleme pentru autoritati in ceea ce priveste ajutorul care trebuie dat acestor persoane care nu se mai pot intretine singure.Autoritatile locale au intervenit pentru ajutarea acestor persoane prin indepartarea zapezii care in unele locuri acoperea in intregime casele si prin crearea de cai de acces catre utilitati ( magazia cu lemne, grajdurile cu animale, locul unde erau depozitate furajele pentru animale) .

Viscolul a ingreunat interventia utilajelor insa nu s-au inregistrat drumuri din comuna blocate  ( in unele locuri zapada a avut 3 metri inaltime iar viscolul din timpul noptii a blocat drumul de acces, fiind o zona neprotejata de puterea vantului, insa s-a oferit o ruta alternativa acelui drum putandu-se accesa orice zona in caz de urgenta) .

La primaria din comuna Gradistea au existat persoane care au asigurat suport si pe timpul noptii, fiind necesara interventia utilajelor si noaptea pentru a putea mentine drumurile deszapezite.In sediul primariei s-a pus la dispozitia personelor surprinse de zapada pe drumul national DN 22, o camera unde au putut petrece noaptea incercand astfel sa se evite tragedii care au avut loc pe alte drumuri din tara.

Galerie Foto : Implicarea autoritatilor pentru deszapezirea caselor