Recensamantul General Agricol – rezultate partiale

RGA

Obiectivul principal al Recensamantului General Agricol 2010 (RGA 2010) a fost obtinerea de date statistice privind structura exploatatiilor agricole (suprafata agricola utilizata, efective de animale detinute, masini si echipamente agricole utilizate, volumul de munca din agricultura).

Concomitent cu RGA 2010 a fost efectuata si Ancheta privind metodele de productie agricola (AMPA 2010), al carui obiectiv a fost obtinerea de date statistice necesare caracterizarii interactiunilor mediu – agricultura, la nivelul exploatatiilor agricole (metode de aratura, conservarea solului, aspecte ale peisajului, adaposturile pentru animale, aplicarea si stocarea îngrasamintelor naturale, irigatii).

Rezultatele provizorii ale Recensamantului General Agricol 2010 ofera o imagine de ansamblu, atat la nivelul tarii, cat si în profil teritorial (pe macroregiuni, regiuni de dezvoltare si judete), asupra numarului de exploatatii agricole, a structurii suprafetei agricole utilizate si a suprafetei agricole neutilizate, a efectivelor de animale, a numarului de persoane care au lucrat în agricultura (fara persoanele angajate temporar si alte categorii de persoane), precum si a numarului total de zile lucrate în exploatatiile agricole.

La Recensamantul General Agricol 2010 s-au înregistrat 3.856 mii exploatatii agricole, din care 3.825 mii ( 99.20%) sunt exploatatii agricole fara personalitate juridice (exploatatii agricole individuale, persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale/familiale) si 31 mii (0.80 %) sunt exploatatii agricole cu personalitate juridice (regii autonome, societati/asociatii agricole, societati comerciale cu capital majoritar de stat/privat, institute/statiuni de cercetare si unitati scolare cu profil agricol, consilii locale/primarii, alte institutii publice, unitati cooperatiste si alte tipuri de unitati).

Modificarile intervenite în structura exploatatiilor agricole, în perioada 2002 – 2010,reies din datele cuprinse în tabelele din documentul atasat.