Servicii sociale la nivelul UAT Gradistea

SERVICII SOCIALE PRIVIND COMBATEREA SARACIEI SI A RISCULUI DE EXCLUZIUNE SOCIALA
Scopul  Serviciului : prevenirea şi combaterea sărăciei şi a riscului de excluziune socială  adresate persoanelor şi familiilor fără venituri sau cu venituri reduse, copiilor, persoanelor cu dizabilitati si persoanelor varstnice.
PRINCIPALELE BENEFICII:
  • -Ajutor social ( VMG)
  • -Ajutor pentru incalzirea locuintei pe perioada sezonului rece (AIL)
  • -Alocatie pentru sustinerea familiei (ASF)
  • -Stimulent educational gradinita
  • -Ajutoare de urgenta(BUGET LOCAL)
  • -Alocatie de stat
  • -Indemnizatie pentru cresterea copilului
  • -Stimulent de insertie
  • -Asistenti personali
  • Colaborarea cu Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Braila (D.G.A.S.P.C.)  privind activitatile de monitorizare si respectare a drepturilor copilului, persoanelor cu dizabilitati , copii institutionalizati s.a.
  • Monitorizarea, consilierea  copiilor in situatie de risc , copii cu parinti plecati la munca in strainatate
  • Asistenta medicala comunitara acordata copiilor , varstnicilor , gravidelor
  • Asistenta si mediere sanitara populatiei de etnie roma
  • Prevenirea si combaterea violentei domestice
  • Crearea si utilizarea de instrumente de colectare de date folosite in vederea actualizarii bazei de date existente precum si in elaborarea de analize , rapoarte privind situatia beneficiarilor serviciilor sociale pe diferite masuri de protectie /prevenire elaborate periodic sau la cerere.

Alte servicii de interes public

Primaria Comunei Gradistea in parteneriat cu Spitalul Judetean Braila a infiintat la nivel de comuna o substatie de salvare cu apel la 112 ce apartine SAJ Braila ce deserveste populatia comunei Gradistea.

In subordinea compartimentului de asistenta sociala de la nivelul UAT Gradistea functioneaza un centru de zi – After School infiintat in baza H.C.L nr 54/26.06.2013 – fara personalitate juridica

Categoria de beneficiari : copii

PRINCIPALELE ACTIVITATI :
- asigura un program educational adecvat varstei , nevoilor , potentialului de dezvoltare
-asigura activitati de educare ,recreiere -socializare ,dezvoltarea deprinderilor de viata independente
-activitati de sprijin , educare si consiliere
-socializare si petrecere a timpului liber
-asigurare hrana ( masa calda

poca banner mai 1